Blog kosmetyczny Obgryzanie paznokci / Beautiful Skin Tychy

11 grudnia 2015
Onychofagia czyli nieelegancki nawyk obgryzania paznokci jest problemem wielu osób. Z badań wynika, że boryka się z nim aż 1/4 społeczeństwa!
Dlaczego obgryzamy?

Ponad połowa osób obgryzających paznokcie to kobiety i tylko 10% z nich próbuje zerwać z tym nałogiem. Co więc skłania nas aby praktykować ten nieestetyczny i bez wątpienia nieprzyjemny„rytuał”? Jak się okazuje dzieci są głównym powodem niepokoju co skłania ich matki do nerwowego obgryzania paznokci… Powodem obgryzania są też nierzadko stres w pracy, związek czy pieniądze. Takie działania pomimo tego, że nie sprawiają przyjemności pomagają złagodzić stres, niepokój czy strach poprzez skoncentrowanie uwagi na paznokciach.

Trochę z historii…

obgryzanie- paznokci.jpgBardzo często większą uwagę przywiązuje się do nienagannego wyglądu włosów czy twarzy, bagatelizując dłonie. Dzieje się tak dlatego, że są one mniej widoczne, można je schować i nie rzucają się w oczy. Tymczasem zdobienie paznokci już od lat było sposobem na m.in. pokazanie swojej pozycji społecznej. Kleopatra farbowała paznokcie na rdzawy odcień, Nefretete z kolei nosiła rubinową czerwień. Oczywiście współczesne kolorowe lakiery zostały wymyślone dopiero w latach 20.XX wieku, ale już wiele lat przed naszą erą używano gumy arabskiej, wosku pszczelego, henny czy proszku z płatków róż jako mieszanki nakładanej na paznokcie co pozwalało na uzyskanie różowego czy czerwonego zabarwienia. Minęło wiele lat zanim malowanie paznokci zaczęło pełnić funkcję estetyczną . W XIX wieku modne było obcinanie paznokci na krótko, polerowanie ich skórzanymi chusteczkami i perfumowanie ich olejkami. W XX wieku modne było malowanie opiłowanych paznokci włosiem wielbłąda. Ciekawostką jest to, że jeszcze w 1924 roku wielbioną dziś, klasyczną czerwień przypisywano jedynie kobietom lekkich obyczajów. Na nasze szczęście gwiazdy amerykańskiego kina przywróciły ją z powrotem do łask. Później nastąpił gwałtowny rozwój: pierwszy intensywnie kryjący lakier, bogata paleta kolorów, „french”, lakiery z brokatem, pękające, 3D, matowe, pierwszy czarny lakier od Chanel…i długo by tu wymieniać. Aby jednak z tego wszystkiego co jest dostępne teraz móc skorzystać, potrzebne są zadbane i nieuszkodzone paznokcie.

Jak się pozbyć tego przyzwyczajenia?
  • Aplikowanie gorzkiego lakieru (choć dla wielu i to nie jest skuteczną barierą…)
  • Regularny manicure w gabinecie 😉
  • Malowanie paznokci ciemnymi, intensywnymi odcieniami, przy których widać próby obgryzania (o dziwo u wielu klientek okazuje się to skutecznym początkiem walki zerwania z nałogiem)
  • 2 razy w ciągu tygodnia należy zanurzyć dłonie w misce z ciepłą wodą z dodatkiem kilku kropli olejku eterycznego z cytryny i oleju z jojoba. Efekt to wzmocnione paznokcie! Dobrym sposobem jest też zanurzanie dłoni w oleju arganowym i rycynowym.
  • Wyeliminowanie przyczyny stresu … o ile nie są nią dzieci 😉
  • Ciekawym sposobem jest również skierowanie „agresji” tylko na 1-2 paznokcie , a pozostałe zakleić plastrem. Po kilku dniach, kiedy zasłonięte paznokcie odrosną można spróbować zakleić te, które były obgryzane, licząc na to, że te zregenerowane nie będą obgryzane…
  • Gumka na przegubie dłoni, którą można przekręcać i ciągnąć, może być także dobrym substytutem obgryzania.

Dla wspomagania efektu nie wolno zapominać o prawidłowej diecie, w której powinny znaleźć się produkty zawierające dużo aminokwasów siarkowych – żółtka jaj, owoce morza, ryby, chude mięso, rośliny strączkowe. Podczas przerwy w pracy zamiast zwykłej herbaty możemy parzyć sobie pokrzywę ze skrzypem co wzmocni nasze paznokcie. Dobre efekty daje również dosypywanie do pokarmów pyłku kwiatowego. Powodzenia!

Autor: mgr. kosmetolog Jagoda Kropidło

źródło zdj.naturalneoczyszczanie.pl

Więcej informacji w Beautiful Skin lub pod numerem 660 468 739.