Blog kosmetyczny Medycyna estetyczna / Beautiful Skin Tychy

11 grudnia 2015

Medycyna estetyczna i zabiegi z jej zakresu cieszą się w Polsce coraz większą popularnością. Młody i świeży wygląd poprawia w dużej mierze nasze samopoczucie . Jeśli w Twoim gabinecie znajdziesz zarówno kosmetologów jak i lekarza medycyny estetycznej – możesz być pewny, że dla odzyskania młodego wyglądu to duet idealny!

O kwasie hialuronowym słów kilka…

Kwas hialuronowy jest naturalnym składnikiem występującym w naszym organizmie. Pełni on rolę cementu wypełniającego przestrzenie między komórkami. Wbrew swojej nazwie nie jest jednak kwasem, a substancją złożoną z długich łańcuchów cukrowych. Jego nazwa wywodzi się od greckiego słowa hyalos czyli „szklisty”. Oprócz tego, że znamy go z funkcji nawilżającej w kremach do cery suchej i starzejącej się jest także skutecznym wypełniaczem zmarszczek. Początkowo jego źródłem były grzebienie kogucie, obecnie wykorzystujemy ten, który produkują szczepy bakterii. Swój sukces w kosmetologii i medycynie estetycznej zawdzięcza właściwościom silnego wiązania wody w tkankach.

Kwas hialuronowy w kosmetologii i medycynie estetycznej

Niestety zawartość kwasu hialuronowego w naszym organizmie zmniejsza się wraz z wiekiem, co jest powodem gorszego uwodnienia i powstawania zmarszczek. W zabiegach odmładzających wstrzykujemy kwas hialuronowy, który wiąże dodatkowe cząsteczki wody przez co zwiększa się uwodnienie skóry, a tym samym nadaje jej sprężystość i elastyczność. Dodatkowo oprócz tego, że silnie wiąże wodę w naszej skórze, jest także idealnym zmiataczem wolnych rodników!
W medycynie estetycznej substancja ta ma wiele różnych zastosowań: służy do wypełniania bruzd i zmarszczek, modelowania twarzy i przywracania jej właściwych proporcji, modelowania nosa, ust i linii żuchwy, podniesienia linii brwi, niwelowania cieni pod oczami, uzupełniania ubytków podściółki tłuszczowej w tzw. dolinie łez pod oczami, wypełniania bruzd nosowo-wargowych i „linii marionetki” biegnących w dół od kącików ust. Za pomocą kwasu hialuronowego można również poprawić jakość skóry na szyi, dekolcie czy dłoniach. W przypadku zmarszczek mimicznych stosuje się zmodyfikowany, usieciowany kwas hialuronowy, którego właściwości umożliwiają wypłycenie zmarszczek, a nawet ich całkowitą likwidację.
Kwas hialuronowy, który podaje się w trakcie zabiegu jest dla naszego organizmu substancją identyczną z występującą naturalnie w naszych tkankach. Wobec tego nie powoduje reakcji uczuleniowych i również jest rozkładany przez nasze enzymy.

Jeśli jesteś już zdecydowana…

Przygotuj się na delikatne dolegliwości bólowe w miejscu wstrzyknięcia, czasowe zgrubienie skóry, obrzęk, zaczerwienienie. Zwykle ustępuje po 2-3 dniach.
Przeciwwskazaniem do zabiegu jest ciąża i okres karmienia, skłonność do występowania blizn przerostowych (nienaturalnie twardych, grubych i nieelastycznych), wszelkie stany zapalne skóry (najpierw trzeba je wyleczyć) i ewentualne uczulenie na składniki preparatu.
W sytuacji, kiedy pacjent jest niezadowolony z rezultatu zabiegu, mamy do dyspozycji hialuronidazę, czyli enzym, który tnie kwas hialuronowy na mniejsze kawałki i ułatwia usunięcie go z organizmu.

Kwas hialuronowy w kosmetykach

W kosmetykach substancja ta działa dwojako. Kwas wielkocząsteczkowy tworzy na powierzchni skóry cienką warstwę, która jednocześnie wyłapuje wilgoć ze środowiska i nie pozwala wodzie parować ze skóry, działając trochę jak nawilżający kompres. Kwas zbudowany z dużo mniejszych cząsteczek wnika w górne warstwy naskórka i nawilża go. Czasami w jednym kosmetyku są oba rodzaje cząsteczek. Kosmetyki z kwasem hialuronowym można polecić każdej osobie, której skóra wymaga nawilżenia. Specjaliści od medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej przestrzegają jednak, by nie wierzyć w cuda. Cząsteczka kwasu hialuronowego użytego w kremie nie jest w stanie przeniknąć przez skórę, ani zapewnić długotrwałego efektu. Krem z kwasem hialuronowym nie może działać równie skutecznie, jak wstrzykiwany do różnych warstw skóry wypełniacz z kwasem.

Podsumowując, usieciowany kwas hialuronowy jest póki co nr 1 jako substancja stosowana do wypełniania bruzd i zmarszczek będących efektem starzenia. Jest najbezpieczniejszym materiałem do wypełnień jaki obecnie znamy. Wynika to z jego właściwości – biodegradowalności, braku niezgodności gatunkowej, ograniczonych reakcji alergicznych i immunologicznych.

mgr. Kosmetolog Jagoda Kropidło

 

Więcej informacji, o zabiegach medycyny estetycznej z kwasem hialuronowym, dostępnych jest w salonie

Beautiful Skin lub pod numerem 660 468 739