Witamina C często postrzegana tylko jako wspomaganie organizmu w walce z przeziębieniem. Jednak nie tylko w tym się sprawdza, sprawia, że wyglądamy młodziej, skora nabiera blasku, kości są wzmocnione i mamy więcej energi! Witamina C korzystnie wpływa na nasz wygląd poprzez neutralizację wolnych rodników, działa antyoksydacyjnie, wyłapuje wolne rodniki i spowalnia destrukcję komórek, a co za tym idzie dba o nasz młody wygląd.
Dodatkowo oddziałuje na włókna kolagenowe, przez co skóra staje się mocniejsza i odporniejsza. Warto tez wiedzieć, że przyśpiesza gojenie sie ran i zwiększa przyswajanie żelaza, co również wpływ ana wygląd.
Czy brakuje nam witaminy C?
O niedoborze witaminy C może sygnalizować nam wiele objawów: szara i zmęczona skóra, zmniejszona odporność, długie walki z przeziębieniem, nasilone objawy alergiczne.
Ile jej potrzeba?
Jeśli prowadzimy zrównoważony tryb życia, jesteśmy zdrowi i czujemy się dobrze, 75mg naturalnej witamin C wystarczy. Jednak patrząc że żyjemy w coraz bardziej skażonym środowisku, spożywamy produkty coraz uboższe w witaminy i składniki odżywcze, dodatkowo codziennie narażamy się na stres. Wówczas uważa się, że zapotrzebowanie na witaminę C wynosi 200mg. Pamiętajmy, że zapotrzebowanie organizmu witaminę C będzie wzrastać gdy poddajemy się długotrwałemu stresowi, palimy papierosy, czy spędzamy wiele czasu przed komputerem.
Jaka witamina C najlepsza?
Najlepsza, to ta którą dostarczamy wraz z pożywieniem, dlatego warto spożywać witaminę C w naturalnej formie zawartej w roślinach i skoncentrowanych wyciągach roślinnych. Witamina C w tabletkach bądź krążkach musujących może podrażnić żołądek, dwunastnicę, zwiększyć ilość kamieni tworzących się w woreczku żółciowym, pęcherzu, dlatego z suplementacją w takiej postaci trzeba uważać. Witamina C w sztucznej postaci dla naszego organizmu jest obcą substancją, trudno przyswajalną, dlatego jeśli mamy jej mało w pożywieniu zaopatrzmy się w tabletki jednak te naturalne np.Calvita.
Witamina C w produktach
Najwięcej znajdziemy jej w żywności świeżej, naturalnej, ponadto jej zawartość jest uzależniona od jak dane produkty były przechowywane, w jakich warunkach zostały transportowane i jakiego rodzaju środki chemiczne zostały wykorzystane do konserwacji. Najbogatsze w witaminę C są oczywiście owoce – grejpfrut, cytryna, pomarańcze, porzeczki, aronia, truskawki, agrest, dzika róża. Warzywa również zawierają jej bogactwo: cebula, czosnek, kalafior, szczypiorek, kapusta, papryka, pomidory, por.
Zatem pamiętajmy w okresie jesienno – zimowym o suplementacji i bogatej diecie w witaminę C, nie zapominajmy także, że pojedyńcze podanie nie uzupełni niedoborów.
Autor: kosmetyczka Marzena Bartoń