Blog kosmetyczny Suche stopy to już nie problem

30 stycznia 2014

Często zwracamy uwagę na sylwetkę, fryzurę , ubiór czy zadbane dłonie, które na co dzień są naszą wizytówką. Zwłaszcza, jeśli w naszej pracy spotykamy się z innymi ludźmi – jesteśmy sprzedawcą, agentem ubezpieczeniowym czy szkoleniowcem. Jednak większość z Nas zaniedbuje zwykle części ciała które są zakryte jak np. stopy. Jeśli zauważymy , że skóra pięt jest sucha, nadmiernie rogowacieje na brzegach i zaczyna pękać, to oznacza, że mamy problem z suchością skóry.

Jak powstaje sucha skóra?

Każdego dnia, przez 24 godziny na dobę, niezależnie od tego co robimy, z głęboko położonych warstw skóry wyparowuje woda. Jest to proces naturalny – tak jesteśmy stworzeni przez naturę. Natomiast jeśli dojdzie do zaburzenia równowagi pomiędzy odparowywaniem, a uzupełnianiem wody powstaje sucha skóra, wrażliwa na zakażenia bakteryjne.

Równowaga to podstawa

Organizm ludzki naturalnie zapobiega utracie wody, gdyż posiada „własne środki nawilżające” jak sole, kwasy organiczne oraz mocznik. Ważne są także tłuszcze – lipidy, które można porównać do zaprawy murarskiej, która spaja cegły, w ten sposób także lipidy budują barierę ochronny w naskórku. Jeśli mamy równowagę pomiędzy zawartością wody w skórze, a lipidami w naskórku, wtedy mamy stworzone optymalne warunki do ochrony przed wysuszeniem, bakteriami, wirusami oraz innymi szkodliwymi czynnikami zagrażającym naszym stopą. Jeśli ta równowaga zostanie zaburzona, nasza naturalna bariera ochronna przestaje działać i zaczynają się problemy.

Kto jest szczególnie narażony?

O odpowiednią pielęgnację stóp powinni zadbać diabetycy. Ze względu na zaburzenia metaboliczne skóra osób chorych na cukrzycę jest często bardzo sucha, łuszcząca się i nadmiernie rogowacieje. Bariera naskórkowa jest zaburzona przez co jest podatna na infekcje. Nie rzadko w wyniku zaniedbań dochodzi do powstania stopy cukrzycowej.Co robić, aby zapobiegać suchej skórze stóp?

Stopy

Pamiętajmy o codziennej pielęgnacji stóp. Dwa razy dziennie smarujemy stopy odpowiednim preparatem, jeśli skóra jest sucha dobieramy krem bogaty w lipidy, jeśli pięty zaczynają nam pękać rano smarujemy kremem lipidowym, a na noc smarujemy maścią bogatą w mocznik np. Ghewol med. Schrunden. Raz w tygodniu warto przeprowadzić nocna kurację- nakładamy grubą warstwę maści i śpimy w bawełnianych skarpetach.

Często domowa pielęgnacja to za mało. Dlatego dobrym rozwiązaniem będzie zabieg pedicure w gabinecie kosmetycznym. Wykwalifikowana kosmetyczka za pomocą frezarki „zetrze” narastający, suchy naskórek i spłyci pęknięcia na piętach, przez co nasze stopy szybciej się zregenerują i znów będą gładkie.

Autor: kosmetyczka Marzena Bartoń