Blog kosmetyczny Coś taka wrażliwa

20 marca 2014

Mieszana, tłusta, sucha czy wrażliwa? Te określenia mogą się łączyć, ponieważ niezależnie od rodzaju cery może ona mocno reagować na czynniki, które zazwyczaj nie podrażniają. Zaczerwienianie, pieczenie, rozszerzone naczynka czy nadmierne złuszczanie mogą towarzyszyć każdemu rodzajowi skóry.

Skóra wrażliwa – skąd ta wrażliwość?

Fotolia_50025727_Subscription_Monthly_XXL
Skóra wrażliwa to taka, która przepuszcza do swojego wnętrza substancje z otoczenia, które przyczyniają się do jej stanu zapalnego. Na zewnątrz jest to zauważalne w postaci zaczerwienienia, wysuszenia, złuszczania, powstawania zmian zapalnych. Ponadto często towarzyszy temu podrażnienie, uczucie ściągnięcia, pieczenie, a czasem nawet swędzenie. Mimo że jakąś część wrażliwości cery mamy zapisaną w genach, to skłonność do podrażnień dodatkowo zwiększają czynniki zewnętrzne. Poddając skórę przez cały czas drażniącym czynnikom, narażamy się na liczne mikro zapalenia. Przychodzi moment, w którym skóra nie radzi sobie z nimi. Objawia się to jej wrażliwością. Aby pomóc naszej cerze nie wystarczy pojedyncza interwencja. Skóra wrażliwa wymaga systematyczności w działaniu.

Skóra wrażliwa i jej wrogowie

Szkodzą jej przede wszystkim zanieczyszczenia i toksyny z powietrza, konserwanty z pokarmów i napojów. Klimatyzowane pomieszczenia powodują jej przesuszenie ponieważ naruszają jej płaszcz ochronny. Bardzo często potęgujemy nadwrażliwości skóry stosując preparaty kosmetyczne zawierające środki zapachowe, konserwanty, alkohol, parabeny, które powodują podrażnienie, a dodatkowo mogą alergizować skórę. Dlatego jeśli obserwujecie u siebie wrażliwość skóry warto skonsultować się z kosmetyczką, która pomoże dobrać odpowiednie kosmetyki nie powodujące u Was podrażnień cery.

Do listy wrogów musimy dopisać brak snu, stres, długie siedzenie przed monitorem komputera czy też jarzeniowe światło. Zamiast spędzać długie godziny przeglądając co nowego na portalach, zafunduj sobie ciepłą kąpiel, dobrą książę, a przed tuż przed snem zaserwuj skórze łagodzące serum i odżywczy krem na noc.

Jak pielęgnować skórę wrażliwą?

Starajmy się nie przegrzewać pomieszczeń w których przebywamy. Dodatków dbajmy o odpowiednią wilgotność powietrza. Podczas okresów słonecznych stosujemy kremy i balsamy z filtrami, a w okresie wiatrów i mrozów pamiętamy o kremach ochronnych. Czas zapomnieć o gruboziarnistych peelingach, kosmetykach z kwasami, retinolem i alkoholem.

Stosujmy preparaty zawierające lipidy oraz ceramidy w celu odbudowania płaszcza ochronnego skóry. Warto pomyśleć również o stosowaniu antyoksydantów tj. witamin: E, C i kwasu ferulowego. Ukojeniem dla wrażliwej skóry jest woda termalna, bo zawiera dużo oligoelemetów i soli mineralnych, które łagodzą stany zapalne i podrażnienia.

Skóra wrażliwa, a dieta

Na listę wrogów wrażliwej skóry trzeba wpisać ostre przyprawy, alkohol i przede wszystkim papierosy. Nawilżajmy skóry od wewnątrz, zamiast filiżanki kawy wypijmy szklankę wody mineralnej, która będzie jak balsam do ciała.

Skóra wrażliwa w gabinecie kosmetycznym

W gabinetach kosmetycznych przede wszystkim wybierajmy zabieg naświetlania światłem IPL, który zredukuje zaczerwienienie na twarzy. Mezoterapia z odpowiednio dobranymi koktajlami preparatów kosmetycznych, przyniesie ulgę, termokoagulacja pozamyka naczynka, a odpowiednio dobrane peelingi poprawią kondycję skóry. Walka z wrażliwą skórą toczona jest na wielu frontach, jednak połączone siły odpowiednich warunków otoczenia, zdrowej diety i fachowej pielęgnacji powinny przynieść upragnione zwycięstwo – promienną i zdrową cerę.

Autor: kosmetyczka Marzena Bartoń