Nasze stopy pokonują codziennie mniejsze lub większe odległości. Wszystko zależy od naszego trybu życia i charakteru pracy, którą wykonujemy. Średnio każdego dnia robimy 20 000 kroków, przez co na pozór drobne dolegliwości stóp mogą przemienić się w coś poważniejszego. Cały ciężar ciała spoczywa na stopach, którym ciężko jest się bronić przed pęcherzami oraz odciskami.
Pęcherze
Często powstają w wyniku tarcia, które powoduje nagromadzenie się płynu pod naskórkiem. Pęcherze nie są niebezpieczne , jednak kiedy dojdzie do ich pęknięcia powstaje ranka, która jest podatna na zainfekowanie. Na stopach pęcherze najczęściej występują na pięcie, czubkach i wierzchnich częściach palców oraz w miejscach gdzie but ociera o stopę. Ratunkiem w tego typu dolegliwości są opatrunki na pęcherze – wodoodporne i przeźroczyste, chronią przed bakteriami i zanieczyszczeniami, jednocześnie przyśpieszając proces gojenia.
Nagniotki
Małe, okrągłe, twarde lub miękkie, bolesne wypukłości na skórze stóp. Pojawiają się w miejscu gdzie skóra ulega pogrubieniu w miejscu narażonym na ucisk. Głównie po bokach, na wierzchniej części i na czubkach palców, między palcami w wyniku tarcia i ucisku. W tego typu dolegliwości należy chronić miejsca w których pojawiają się nagniotki, dobierać odpowiednie, wygodne obuwie. Unikać butów zbyt ciasnych i o szpiczastych czubkach.
Odciski
Przypominają nagniotki, jednak różnią się wielkością i posiadają rdzeń. Odcisk to zgrubienie skóry w miejscu ucisku. Wywołuje ból który się rozprzestrzenia, natomiast nagniotek wywołuje ból w obrębie miejsca w którym powstał. Aby uniknąć powstawania odcisków, trzeba pamiętać o odpowiednim obuwiu. Wysokie obcasy czy źle dopasowane obuwie powoduje ryzyko powstania tej dolegliwości.
Nadmierna potliwość
Pocenie się to zjawisko jak najbardziej naturalne, gdyż pozwala utrzymać stałą temperaturę ciała. Skóra na stopach posiada trzy razy więcej gruczołów potowych niż skóra na pozostałej części ciała. Dlatego czasem związane jest to z nadmierna potliwością stóp. To czasami powoduje dyskomfort.
Ważne jest codzienne, regularne dokładne mycie stóp, a także ich osuszanie, aby woda nie zalegała w przestrzeniach między palcami. Ograniczyć nieprzyjemny zapach pomogą nam buty przewiewne, ale przede wszystkim wykonane z dobrej jakości materiału lub skóry. Warto nosić odpowiedniej jakości skarpetki np. bawełniane, które nie powodują dodatkowej potliwości, a także ułatwiają „oddychanie” stopy. Kosmetycznie powinniśmy zaopatrzyć się w dezodorant do stóp, przez co skóra będzie dłużej sucha, a bakterie wywołujące brzydki zapach zostaną ograniczone.
Paznokcie
Paznokcie w stopach chronią palce. Możemy spotkać się z ich przesuszeniem w wyniku m.in. niewłaściwej diety, działaniem agresywnymi czynnikami jak np. detergenty. W ten sposób stają się kruche, suche, łamliwe, nieestetyczne, a w wyniku przesuszenia ulegają pogrubieniu. Jak paznokcie w dłoniach, tak w stopach należy dożywiać i nawilżać preparatami odżywczo-regenerującymi. Odpowiednio skrócone paznokcie będą mniej narażone na łamanie i rozdwajanie. Jeśli nie wiemy jakiej długości powinny być warto wybrać się do salonu kosmetycznego, gdzie zostaniemy poinformowani jak najlepiej to wykonać.
Popękane pięty i sucha skóra
Skóra na stopach jest bardziej sucha niż na pozostałej części ciała. Co ciekawe, często nawilżamy ciało zapominając o stopach. Jeśli nie nawilżymy skóry stóp odpowiednio starci ona elastyczność, a przez to będzie bardziej podatna na ucisk. Głównie na suchość i pęknięcia skarżymy się na piętach. Dzieje się tak dlatego, że to część ciała która jako pierwsza ma kontakt z podłożem.
Autor: kosmetyczka Marzena Bartoń