Blog kosmetyczny Retinol – witamina młodości

22 października 2014

Retinol… Co to? Wszędzie o nim huczą! Dlaczego?
Retinol to nic innego jak witamina A w czystej postaci. Nasz organizm sam wytwarza witaminę A z beta-karotenu zawartego w pożywieniu. Jednak z upływem lat, pod wpływem promieniowania UV proces ten słabnie. Zewnętrzna warstwa skóry staje się cieńsza, jej zdolność magazynowania wody maleje, a włókna tracą elastyczność. Przez co skóra staje się bardziej sucha i powstają zmarszczki.

Jak działa retinol?

retinol.jpgRetinol stymuluje odnowę komórek. Skóra dojrzała w wyniku działania światła odnawia się wolniej, a naskórek stopniowo staje się coraz cieńszy. Retinol sprzyja pogrubieniu naskórka poprzez rozwój komórek – naskórek ponownie staje się grubszy. Działanie retinolu jest wolniejsze niż innych substancji aktywnych działających na powierzchnię skóry, jednak jego zaletą jest fakt ,że oddziałuje on głęboko i skutecznie.. Zmarszczki od wewnątrz wypełniają się i są mniej widoczne na powierzchni skóry.
Ma także działanie rozjaśniające – polega na przyspieszaniu złuszczania jak i bezpośrednim wpływie na nieprawidłowe, pobudzenie melaniny w skórze, które pod wpływem retinolu zmniejszają się i zawierają mniej barwnika.W związku, z czym nadaje się do pielęgnacji skóry z przebarwieniami słonecznymi i hormonalnymi.
Najbardziej korzystne zmiany związane ze stosowaniem retinolu zachodzą w skórze właściwej – tworzenie kolagenu (reakcje te są widoczne po około 10 miesiącach stosowania).
Retinol wpływa także na odnowienie włókien elastycznych, co w przypadku skóry starzejącej się jest bardzo istotne – przyczyniają się do powstawania nowych naczyń krwionośnych w skórze, decydujących o prawidłowym odżywianiu i dotlenianiu tkanki łącznej i naskórka.

Kiedy zacząć stosować?

Teoretycznie powinno się przyjąć wiek 35 lat, często jednak w wyniku uszkodzeń słonecznych kobiety już po 30 roku życia robią krótkie terapie z retinolem. Pamiętajmy jednak,że bezpieczne i dopuszczalne stężenie retinolu w kosmetykach wynosi 0,1%. Często w preparatach występują stężenia 0,05% , które również działają. Im starsza skóra tym potrzebuje wyższego stężenia dla uzyskania lepszego efektu. Jeśli chcemy uzyskać szybsze efekty, możemy udać się do gabinetu kosmetycznego, gdzie wykonuje się zabiegi z wyższymi stężeniami.

Kiedy unikać?

Preparatów z retinolem powinny unikać kobiety w ciąży, gdyż witamina A nie jest wskazana w czasie ciąży(nadmierne stężenie może uszkadzać płód). Mimo panującego osądu,że stężenie retinolu w kremach jest zbyt słabe aby wniknąć do skóry właściwej, więc retinol działa jedynie w warstwie naskórka, wiele kobiet w ciąży decyduje się”dmuchać na zimne”.
Ponadto warto w okresie latać odstawić preparaty z retinole, gdyż w wyniku przyśpieszonego złuszczania, możemy nabawić się niechcianych przebarwień.

Jak stosować?

Początkowo zaczynamy od niskich stężeń i nie nakładamy preparatu codziennie,najlepiej 2 3 razy w tygodniu aby nie podrażnić skóry. Z czasem możemy nakładać preparat częściej, a później sięgnąć po wyższe stężenia. Jeśli dojdzie do podrażnienia odstawiamy preparat na 2 – 3 dni.

Autor: kosmetyczka Marzena Bartoń