Blog kosmetyczny Peeling – kompedium wiedzy / Beautiful Skin Tychy

3 października 2014
Peeling
Czy zastanawiałaś się kiedyś który  jest lepszy?  Z drobinkami czy enzymatyczny? Grubo czy drobnoziarnisty? Kwasy czy peeling kawitacyjny? Czy ten sam peeling można stosować na twarz i na ciało? Rano czy wieczorem? Przed czy po opalaniu?
Czym dokładnie jest peeling?

Peeling (z ang. peel czyli złuszczanie)- jest zabiegiem mającym na celu usunięcie zmian skórnych, defektów kosmetycznych.  Już wieki temu zauważono, że peelingi przynoszą korzystne efekty kosmetyczne takie jak wyrównanie kolorytu skóry, wygładzenie skóry, redukcja płytkich zmarszczek. W starożytnym Egipcie kobiety używały sproszkowanego alabastru do ścierania naskórka, a także zażywały kąpieli w kwaśnym mleku, nieświadomie wykorzystując działanie kwasu mlekowego. Obecnie peeling to zabieg doceniany przez wszystkich specjalistów od pielęgnacji skóry. Zabiegi złuszczające polecane są nie tylko osobom chcącym skorygować istniejące defekty skóry, ale także stanowią popularną metodę naturalnego stymulowania odnowy naskórka i zapobiegania starzeniu się skóry.

Najpopularniejsze peelingi

Peeling enzymatyczny– ma działanie złuszczające dzięki zawartym w nim enzymom pochodzenia zwierzęcego  lub pochodzenia roślinnego. Peelingi enzymatyczne np.Daily Microfoliant lub Gentle Cream Exfoliant Dermalogica, nie powodują podrażnienia, są polecane dla wszystkich rodzajów cer, a w szczególności suchej, cienkiej, naczyniowej, skłonnej do podrażnień, a także przy trądziku.
Peeling ziarnisty czyli tzw. scrub– zawiera substancje ścierające np. zmielone pestki lub łupinki orzechów, nasion, owoców, suszone korzenie roślin. W peelingach ziarnistych np.Skin Prep Scrub Dermalogica, przeznaczonych do ciała materiałem ściernym mogą być większe, grubsze drobinki niż w przypadku twarzy np. sól, cukier, kawa. Peeling ziarnisty odblokowuje ujścia gruczołów łojowych i poprawia ukrwienie skóry. Preparaty polecane są dla skór grubych, tłustych i mieszanych.
Peeling kawitacyjny– jest to rodzaj peelingu wykonywanego za pomocą ultradzwięków, przy uzyciu specjalnej łopatki złuszczającej. Zabieg ten można wykonać tylko w gabinecie kosmetycznym.. Może być stosowany przy każdym rodzaju skóry.Wykorzystuje się go do oczyszczenia nawet najbardziej wrażliwych skór gdyż nie powoduje podrażnień. Dzięki temu zabiegowi usunięte zostają martwe komórki naskórka, zanieczyszczenia, a ujścia mieszków włosowych ulegają odblokowaniu. Ponadto otrzymuje się efekt bakterio- i grzybobójczy, a mechaniczne wibracje usprawniają procesy metaboliczne w skórze. Po zabiegu możemy spodziewać się efektu rozjaśnionej, wygładzonej i lepiej napiętej skóry.
Kwasy– najczęściej wykorzystywane w gabinecie są kwasy owocowe., stosowane są już od lat. Do tej grupy można zaliczyć np. kwas glikolowy, mlekowy, migdałowy, salicylowy. Właściwości  tych kwasów są wykorzystywane w leczeniu wielu problemów skórnych takich jak zaburzenia rogowacenia, rogowacenie słoneczne, przebarwienia czy trądzik pospolity. W kosmetologii kwasy owocowe mają szerokie zastosowanie m.in. zmniejszenie suchości skóry, spłycenie zmarszczek, redukcja przebarwień.   Składnik ten jest  także często wykorzystywany w preparatach rozjaśniających gdyż wpływają na hamowanie procesu  powstawania w skórze naturalnego barwnika- melaniny. Często wykorzystywany w kosmetyce jest kwas salicylowy, którego używa się w zabiegach przeznaczonych dla cer trądzikowych, dla skór tłustych i mieszanych.

Co z wakacyjną opalenizną?

Regularne stosowanie peelingu pozwala na wygładzenie i wyrównanie kolorytu skóry. Jednak nie ma się co martwić o wakacyjną opaleniznę, ponieważ peeling nawet często stosowany nie jest w stanie jej zedrzeć. W tym przypadku peeling jest bardziej zaletą niż wadą. Pomimo opinii, że ściera opaleniznę, to właśnie on zapewnia jej ładny i świeży wygląd. W ten sposób odsłonisz nową, świeżą skórę, która odpowiada za brązową tonację, a usuniesz szarawy, złuszczający się naskórek. Pamiętaj jednak, aby peelingu nie stosować zbyt często, zbyt mocno i aby po każdym zabiegu intensywnie nawilżyć skórę.

Rano czy wieczorem?

Najlepiej jest robić peeling wieczorem, przed snem, po demakijażu. Dobrze oczyszczona w nocy skóra wchłania wszystkie składniki odżywcze, znajdujące się w kosmetykach używanych tuż po peelingu. Jeżeli zdecydujesz się na peeling rano, narazisz skórę na działanie agresywnych czynników środowiska zewnętrznego, np. zanieczyszczenia powietrza czy promieniowanie UV.
Nie bójmy się więc złuszczania skóry, bo może ono nam tylko pomóc, na pewno nie zaszkodzić. Wystarczy dobrze dopasować preparat do cery lub problemu, a stanie się ona czystsza, bardziej gładka i promienna.

Autor: mgr. kosmetolog Jagoda Kropidło

Więcej informacji w Beautiful Skin lub pod numerem 660 468 739.