Blog kosmetyczny Bezpieczne opalanie

22 maja 2014
Opalenizna – co to?

W skórze każdego z Nas występuje barwnik zwany melaniną – od jego ilości uzależniony jest kolor Naszej skóry, włosów czy oczu. Na jego ilość mają wpływ rożne czynniki m.in. genetyczne, zewnętrzne (promieniowanie UV) czy hormonalne. W wyniku promieniowania UV ilość naszego barwnika – melaniny w skórze wzrasta. Dzieje się tak dlatego ,że barwnik ten chroni Nas przed słońcem, ale nie możemy zdać się tylko na niego!

Promieniowanie UV

Promieniowanie UV rozróżniamy na trzy typy – A,B,C.

Promieniowanie UVC nie dociera do Ziemi, jest pochłaniane przez warstwę ozonową.

Promieniowanie UVA jest niskoenergetyczne, jego intensywność nie zmienia się, jest taka sama niezależnie od pory dnia czy miejsca w którym jesteśmy.  Promieniowanie UVA przenika przez szyby i bawełnę, jest odpowiedzialne za reakcje fotoalergiczne i fototoksyczne. Przyczynia się do fotostarzenia skóry, pojawiania się zmarszczek oraz głębokich bruzd. Dlatego tak ważne jest stosowanie filtrów nie tylko w okresie letnim.

Promieniowanie UVB jest wysokoenergetyczne, jednak nie przenika do głębszych warstw skóry, a jedynie jego negatywne skutki odczuje nasz naskórek. Wywołuje rumień,stan zapalny, osłabia odporność skóry, a także aktywność gruczołów łojowych, przez co może prowadzić do przesuszenia. UVB może powodować także zmiany nowotworowe skóry, przyczyniać się do fotouczuleń i przyśpieszać starzenie się skóry.

Działanie słońca to także pozytywne skutki:

  • wytwarzanie wit.D
  • działanie przeciwgrzybicze
  • poprawa krążenia
  • działanie antydepresyjne
Bezpieczne opalanie

Podstawa każdego bezpiecznego opalania jest właściwa ochrona, która polega na ograniczeniu ilości promieniowania do naszej skóry. Taką ochronę zapewniają nam filtry przeciwsłoneczne z szerokim spektrum absorpcji promieniowania UV. Jak wiadomo filtr filtrowi nierówny, wybierajmy te z wysokim współczynnikiem SPF. Nie bójmy się ich wysokich współczynników, ale pomyślmy o skórze i brakach w jej pielęgnacji podczas letnich dni. Nie dajmy się zmylić, że im wyższy SPF tym dłużej możemy przebywać na słońcu. Każdy preparat niezależnie od współczynnika SPF tak samo powinniśmy nakładać po wyjściu z wody, przetarciu się ręcznikiem i aplikować w częstotliwości co 2 godziny.

Pamiętajmy, aby filtr nie tylko nas chronił, ale także nie podrażniał skóry, był odporny na działanie potu. Warto mieć w swoje kosmetyczce filtr bogaty w antyoksydanty, jeśli ich nie zawiera po nałożeniu preparatu ochronnego możemy na niego nałożyć cienka warstwę preparatu z antyoksydantami , który uchroni nas przed wolnymi rodnikami. Okres wakacji to czas zabawy i beztroski, nie róbmy jednak sobie urlopu od pielęgnacji skóry. Wybierajmy inny preparat z filtrem do ciała i inny do twarzy. Wiele firm m.in. Dermalogica posiada w swojej ofercie preparaty stworzone w najnowszej technologi UV do każdego rodzaju skóry. Jeśli nie wiesz jaki preparat dobrać dla siebie, skorzystaj z pomocy w profesjonalnym gabinecie kosmetycznym.

Najważniejsze, abyśmy pamiętali, że żaden preparat nie nie chroni nas w 100%, jednak stosowanie odpowiedniej ochrony UV pomoże nam cieszyć się pięknym wyglądem, zdrową skórą i samopoczuciem.

Autor: kosmetyczka Marzena Bartoń