Blog kosmetyczny Wszystko o paznokciach – co szkodzi, a co pomaga.

14 lutego 2014

Piłujemy, malujemy, obcinamy, przedłużamy… Często zastanawiamy się czy takie zabiegi im szkodzą, pomagają czy w ogóle nie mają wpływu na nasze paznokcie. Dlatego warto wiedzieć jak najlepiej zadbać o nie.

Piłować czy obcinać paznokcie?

Jeśli zastosujemy odpowiednie narzędzia, żadna z tych metod skracania paznokci nie spowoduje szczególnych urazów. Jeśli chcemy obcinać paznokcie, musimy być zaopatrzeni w dobrze naostrzone cążki. Tępym narzędziem tylko rozrywa się płytkę, uszkodzenia takie są niewidoczne gołym okiem , ale powodują osłabienie paznokci i  rozwarstwianie, a to ułatwia przenikanie wody i substancji chemicznych do płytki.

Podobnie jest z piłowaniem paznokci, bez względu na to czy użyjemy pilnika metalowego , szklanego czy papierowego. Przed przystąpieniem do piłowania trzeba sprawdzić czy jest odpowiednio delikatny i gładki. Choć wydaje się to trudne, warto poćwiczyć piłowanie w jednym kierunku, aby unikać uszkodzenia  brzegu paznokcia.

Wycinać czy usuwać skórki?

Skórka czyli obrąbek naskórkowy znajduje się u podstawy i z boków paznokcia. Ich głównym zadaniem jest ochrona najbardziej wrażliwej części paznokcia, dzięki której nasza płytka tworzy się i rośnie. Dodatków skórka chroni przed czynnikami chemicznymi, fizycznymi (np.uderzenie) oraz przed rozmnażaniem się grzybów.

Usuwać należy jedynie stwardniałe skórki, usuwanie ich metalowymi, ostrymi narzędziami nie jest wskazane. Często zbyt agresywne ich odsuwanie i wycinanie prowadzi do deformacji płytki. Lepszym sposobem będzie wmasowanie preparatu zmiękczającego, dzięki czemu staną się elastyczne i nabiorą ładnego wyglądu. Jeśli skórki nieestetycznie twardnieją wówczas kilka razy dziennie stosujemy preparat nawilżający, który dodatkowo ochroni nasze dłonie.

Czy lakier niszczy paznokcie?

Lakier używany prawidłowo nie stanowi problemu dla paznokcia, jednak  zanim zaczniemy malować warto dokładnie się im przyjrzeć pod kątem zdrowotnym(np. w przypadku grzybicy) Sam lakier nie zaostrzy problemu jeśli taki istnieje, jedynie go zakamufluje – nie jest to dobre rozwiązanie, gdyż przez kolorową emulsje nie widzimy co dzieje się z naszą płytką i uniemożliwia nam to podjęcie leczenia. Przed nałożeniem lakieru warto zastosować bazę, która zapobiega wnikaniu pigmentów i zabarwieniu płytki. Samo działanie nie jest czynnikiem, który osłabia paznokieć, jednak usuwanie go zbyt mocnym zmywaczem już tak.

Jaki zmywacz wybrać?

Zbyt agresywne zmywacze uszkadzają naturalny płaszcz ochronny płytki i powoduje, że paznokcie są bardziej narażone na czynniki zewnętrzne. Istnieją na ryku zmywacze ze składnikami odżywczymi, które częściowo niwelują szkodliwe działanie acetonu. Możemy już także na drogeryjnych półkach znaleźć zmywacze bez szkodliwego acetonu tzw. zmywacze bezacetonowe. Dobrym sposobem po zmyciu paznokci jest nałożenie na wcześniej umyte i osuszone paznokcie olejku zawierającego witaminy, dzięki niemu odtworzymy płaszcz ochronny płytki. Dobrze taki preparat dodatkowo przez kilka sekund wmasować w każdy paznokieć. Dla jeszcze większej skuteczności wykonajmy zabieg wieczorem, a malowanie zostawmy następnego dnia.

Czy lakier hybrydowy osłabia paznokcie?

Sam lakier hybrydowy nie osłabia paznokci, jednak długotrwałe stosowanie produktów chemicznych, usuwanie lakieru i ponowne ich malowanie bez chwili odpoczynku dla płytki może je osłabić. Najlepiej co jakiś czas zrobić sobie przerwę , pozostawić paznokcie naturalne i poddawać je zabiegom wzmacniającym jak np.manicure japoński.

Jeśli poddajemy paznokcie przedłużaniu, tak samo jak w przypadku manicuru hybrydowego warto zrobić przerwę i dać paznokciom chwilę odpoczynku. Pozwala to na odbudowę struktury płytki, ale także możemy sprawdzić czy jest zdrowa. Najlepszy moment na tego typu przerwy to okres letni, urlopowy, kiedy nasze paznokcie mogą korzystać ze wzmacniającego działania promieni słonecznych tak samo jak cały nasz organizm.

Czy stosować odżywkę do paznokci?

Miękkie i rozdwajające się paznokcie skutecznie wzmocni i zlepi warstwy płytki odżywka wzmacniająca. Poprawi ogólny wygląd paznokci, zabezpieczy przed bezpośrednim kontaktem z wodą i detergentami. Nie zapominajmy jednak, że paznokcie są odzwierciedleniem stanu naszego zdrowia. Zdrowa, zbilansowana i zrównoważona dieta bogata w witaminy ( głównie z grupy B) i białko, to najlepsza „odżywka” dla pięknych i mocnych paznokci.

Jak używać frezarki?

Przede wszystkim trzeba używać jej z rozwagą. Jest pomocna przy zabiegach pedicure, kiedy trzeba wygładzić pogrubione lub uszkodzone w wyniku mikrourazów paznokcie. W dłoniach płytka paznokcia jest cienka i raczej nie wymaga jej ścieniania. Nie umiejętny dobór frezów oraz obsługa i technika posługiwania się często prowadzi do urazów płytki, tworzeniu się wgłębień w płytce. Lepiej dla wygładzenia paznokci użyć polerki która dodatkowo nada połysk, a frezarki zostawmy profesjonalistą.

Autor: kosmetyczka Marzena Bartoń